Kaip parašyti gerą CV

 

CV – tai pirma informacija apie Jus ir pirmas asmenybės įvertinimas, galintis padėti susitikti su darbdaviu įdarbinimo pokalbiui. Taigi, rašydami CV išvardinkite jame savo geriausias savybes, interesus, tuo įtikindami darbdavį, kad Jūs galite būti vienu iš geriausių kandidatų.

Parodykite, ką galite

Dažniausiai CV peržiūrai darbdavys negali skirti daug laiko, todėl labai svarbu, kad gyvenimo aprašymas būtų tinkamai paruoštas, informacija jame susisteminta ir aiškiai išdėstyta, kad nebūtų palikta kalbos klaidų. Be to, darbdaviai gauna šimtus CV, ir pirmiausia yra atmetami netvarkingi arba netinkamai surašyti CV (jei Jums nesvarbu kaip rašote, kodėl darbdaviui turėtumėte būti svarbūs Jūs!) bei tie atsiuntusieji, kurių netinkamos tam tikros ypatybės (pvz. amžius, darbo patirtis arba kvalifikacija). Taigi blogi, neturintys reikalingos informacijos, neatitinkantys konkretaus darbo reikalavimų, prastai paruošti CV keliauja į šiukšlių dėžę. Sekantis etapas – kas nors iš aukštesnio rango darbuotojų peržiūri (o gal net perskaito) likusius CV ir nusprendžia, ką verta kviesti į pokalbį su darbdaviu. Prisiminkite: CV negarantuoja darbo, tačiau yra pirmas žingsnis, kad Jus pakviestų į pokalbį.

Jei manote, kad rašyti CV – laiko švaistymas, turėtumėte keisti požiūrį ir šį darbą atlikti kruopščiai. Reikėtų laikyti tai viena iš darbdavio Jums skirtų užduočių: parodykite, ką sugebate.

Pagrindinės CV dalys

 • Asmeniniai duomenys. Nurodykite savo vardą, pavardę, gimimo datą bei kontaktinius duomenis (adresą, telefono numerį, elektroninio pašto adresą). Nenurodykite savo fizinių duomenų: ūgio ar svorio. Jie nėra reikalingi.
 • Išsilavinimas. Nurodykite kada pradėjote ir kada baigėte mokymo įstaigą. Tuo atveju, kada studijos dar nėra baigtos, reikėtų nurodyti tik studijų pradžios datą. Taip pat svarbu nurodyti kokioje mokymo įstaigoje bei kokią specialybę studijuojate. Sąrašą pildykite nuo vėliausiai iki anksčiausiai įgyto išsilavinimo. Tuo atveju, jei dar studijuojate ir neturite jokios darbinės patirties, rekomenduojama plačiau apžvelgti savo išsilavinimą: pažymių vidurkį (jei jis geras), išklausytas disciplinas, apdovanojimus ir pagyrimus bei papildomo ugdymo ar visuomeninę veiklą.
 • Kvalifikacijos kėlimo kursai. Jeigu tokių kursų buvo daug, nurodykite tik tuos kursus, kurie gali būti svarbūs praktikos pozicijai, į kurią ketinate kandidatuoti.
 • Darbo patirtis. Jeigu turite darbinės patirties, ankstesnes darbovietes surašykite chronologine tvarka. Sąrašą pradėkite nuo paskutinės savo darbo vietos. Nurodykite nuo kada iki kada dirbote, darbovietės pavadinimą, miestą, užimamas pareigas, pagrindines funkcijas. Ypač svarbu nurodyti funkcijas, nes neretai pareigų pavadinimas neatspindi tikrojo asmens darbo bei atsakomybės lygmens. Pasistenkite akcentuokite norimai darbo pozicijai tinkamus faktus. Per daug nesigirkite, bet ir nepalikite spragų veiklos aprašyme – jas darbdavys pasistengs užpildyti per pokalbį, gal net ne visai Jums palankiai. Taip pat reikėtų nurodyti savanoriškus darbus ir kito pobūdžio veiklą.
 • Užsienio kalbų mokėjimas. Nurodykite kokias užsienio kalbas bei kokiu lygiu mokate, ypač, kai kalbos mokėjimas yra akcentuojamas reikalavimuose kandidatams. Galite išskirti kalbų žinių lygį raštu ir žodžiu.
 • Kiti įgūdžiai. Svarbu paminėti kitus Jūsų turimus įgūdžius, kurie gali būti svarbūs naujame darbe: vairavimo stažas, kompiuterinės programos, kuriomis dirbate, buhalterinės programos ir kt.
 • Asmenybės ypatumai arba pomėgiai. Paminėkite svarbiausius savo pomėgius ir pasiekimus. Tai nėra privaloma gyvenimo aprašymo dalis, tačiau jei manote, kad ji papuoš Jūsų gyvenimo aprašymą, tuomet įrašykite.
 • Rekomendacijos. Paprastai darbdavys visada domisi ar Jus galėtų kas nors rekomenduoti, todėl CV galima paminėti Jus rekomenduojančių asmenų vardus, pavardes, pareigas ir kontaktinę informaciją (adresą, telefoną).

Ką ir kaip rašyti

 • CV reikia rašyti aiškia, lakoniška kalba. Venkite žargono bei gražbyliavimo.
 • Jame neturi būti gramatinių, stiliaus klaidų.
 • Nenaudokite daug skirtingų šriftų tipų bei dydžių.
 • Rašykite tik ant gero balto A4 formato popieriaus kompiuteriu, patartina 12 šriftu. Tačiau jei ieškote televizijos prodiuserio, dizainerio ar panašaus pobūdžio praktikos vietos – Jūsų CV gali būti ne tokia formali, galite panaudoti spalvotą popierių, neįprastą dizainą ir pan.
 • Pasistenkite sutalpinti informaciją į 1-2 puslapius. Kadangi darbdaviai gauna daugybę CV, rašyti reikia kuo trumpiau: ne kiekvienas linkęs skaityti penkių puslapių gyvenimo aprašymą.
 • Svarbiausi Jūsų gyvenimo faktai turėtų paaiškėti per minutę!
 • Pasistenkite ne nukopijuoti standartinę formą, o parašyti savo „asmeninį” ir kiek besiskiriantį nuo įprasto CV, t.y. turi aiškiai matytis kodėl Jūs tinkamas konkrečiai darbo vietai. CV reikėtų argumentuoti savo pranašumus ir tinkamumą konkrečiai darbo pozicijai, į kurią pretenduojate. Jei turite darbo patirties – aprašydami savo pareigas buvusiose darbovietėse apgalvokite, kokia Jūsų patirties būtų svarbi pretenduojant į Jūsų norimą poziciją.
 • Aprašydami mokymosi institucijas bei darbovietes, pradėkite aprašinėti nuo paskutiniųjų ir baikite pirmąja. Taip labiau atsiskleis Jūsų progresas.
 • Nurodykite laikotarpius, kada, kur studijavote bei dirbote.
 • Prieš siųsdami savo gyvenimo aprašymą, būtinai atidžiai jį perskaitykite ir ištaisykite klaidas. Rekomenduojama CV paruošti ne vienu prisėdimu. Perskaitykite CV kitą dieną po parašymo, tikėtina, kad norėsite ką nors pataisyti. Taip pat duokite jį perskaityti kam nors kitam ir paprašykite patarimo, kaip jį patobulinti. Tai, ką parašėte, gali atrodyti paprasta ir akivaizdu jums, tačiau ne darbdaviui. Taigi skaitykite savo CV vėl ir vėl, trumpinkite ir tobulinkite.

Taigi, pirmasis prisistatymas darbdaviui turėtų būti apgalvotas: CV pateikiama informacija turėtų būti tiksli, struktūruota, pateikta skaitymui patogia forma, neapkraunant per smulkia informacija ir išskiriant tuos savo darbinės biografijos faktus ar sugebėjimus, kurie atspindi atitikimą skelbiamo konkurso atrankos kriterijams.

 

Šaltinis: http://info.smf.ktu.lt/organizaciju_vadyba/failai%20paskaitu/laboratorin...