Dažniausiai pasitaikančios situacijos ir klausimai

 

Studentui, atliekančiam praktiką, be praktinių įgūdžių įgyjimo, labai svarbu gauti teigiamą praktikos vadovo rekomendaciją. Siekiant šių rezultatų, praktikos metu būtina skirti ypatingai daug dėmesio  skiriamoms užduotims. Taip pat, siekiant pelnyti praktikos vadovo palankumą, svarbu daug dirbti ir drąsiai klausti jums iškylančių klausimų.

Pateiksime jums keletą patarimų, kaip elgtis kebliose situacijose, pasitaikančiose praktikos metu.

Jūsų santykiai su praktikos vadovu

Jeigu jūs jaučiate, jog praktikos vadovas neskiria jums pakankamai laiko arba, kad jūsų santykiai yra šalti, nepriimkite to asmeniškai. Galbūt jūsų praktikos vadovas turi daug kitų darbų ir jaučia spaudimą iš savo tiesioginio viršininko. Štai keletas patarimų kaip pagerinti savo santykius su praktikos vadovu:

 1. Įsitikinkite, jog atliekate jums pavestas užduotis greitai ir teisingai. Tada paklauskite savo praktikos vadovo, gal galite jam kažkuo padėti. Komandinis darbas prie to paties projekto – gera proga pagerinti savo profesinius santykius.
 2. Pelnykite praktikos vadovo pagarbą savo apranga, saikingu kalbėjimu darbo vietoje bei pristatydami naujas idėjas, įgalinančias pagerinti jums paskirtų užduočių atlikimą.
 3. Paklauskite praktikos vadovo ar galite su juo dalyvauti įmonės susirinkimuose ar susitikimuose su klientais. Parodykite savo nuoširdų susidomėjimą atitinkama sritimi bei entuziazmą įgyti daugiau žinių ir praktinių įgūdžių.
 4. Padėkokite savo praktikos vadovui už pagalbą, kurią gaunate praktikos metu ir pasakykite jam komplimentą, apie tai, kad jis yra puikus pavyzdys jums. Iki tol, kol baigsis jūsų praktikos laikas, praktikos vadovas laikys jus profesionaliu savo partneriu.

Elgesys įmonės vakarėliuose

Tokiomis progomis jūs, tikriausiai, norite pasilinksminti ir susipažinti su naujais žmonėmis. Tačiau prisiminkite – tai yra darbas, net jei atmosfera ir neformali. Tai gali būti galimybė jums pagerinti savo įvaizdį bei įtakoti tolimesnę jūsų karjerą šioje įmonėje, arba tai gali būti praktikos šioje įmonėje pabaiga. Štai keletas patarimų, kaip pasinaudoti pasitaikiusia galimybe:

 1. Tinkama apranga. Greičiausiai jūs turite madingų rūbų, kuriuose vilkite susitikimuose su draugais, tačiau atminkite, jog tai nebūtinai tiks ir įmonės vakarėliuose. Nedėvėkite palaidinių su giliomis iškirptėmis bei labai trumpų sijonų, taip pat venkite marškinėlių su „drąsiais“ šūkiais.
 2. Nepadauginkite alkoholinių gėrimų. Įmonės šventėse patartina nevartoti alkoholinių gėrimų arba vartoti saikingai. Labai svarbu visos šventės metu išlaikyti savikontrolę ir sveiką protą.
 3. Valgykite saikingai. Nepraleiskite daug laiko prie švediško stalo bandydami išragauti visą maistą. Taip pat jokiu būdu nesidėkite nieko į kišenes.
 4. Būk iniciatyvus. Prisistatykite žmonėms ir pradėkite pokalbius. Jei norite, galite kalbėti apie vakarėlį, vasaros atostogas arba kitomis ne darbo temomis. Tačiau nesivelkite į jokias paskalas. Taip pat per vakarėlį bendraukite ne tik su vienu asmeniu, bet stenkitės pakalbinti kuo daugiau dalyvių.
 5. Elkitės draugiškai, bet ne familiariai. Laikykitės tinkamo atstumo tarp jūsų ir pašnekovo. Venkite prisilietimų ir flirto, net jei tai ir įmonės vakarėlis.
 6. Stebėkite laiką. Neišeikite iš vakarėlio pirmas, kadangi aplinkiniams gali atrodyti, jog jums yra neįdomu. Tačiau nebūkite ir paskutinis.

Prašykite sudėtingesnių užduočių

Praktikos metu norėdami įgyti kuo daugiau praktinių įgūdžių bei iš praktikos vadovo gauti teigiamą rekomendaciją bei gerą įvertinimą, prašykite vis sudėtingesnių, daugiau atsakomybės reikalaujančių užduočių. Štai keletas patarimų kaip to paprašyti:

 1. Įsitikinkite, kad pavestas užduotis atlikote teisingai. Ar jūs galite patvirtinti, kad pavestas užduotis atlikote anksčiau laiko ir viršijote praktikos vadovo lūkesčius? Atminkite, jog prašant sudėtingesnių užduočių, jūs savo praktikos vadovui turite pagrįsti kodėl jis turėtų skirti jums tokias užduotis.
 2. Nemenkinkite kitų praktiką atliekančių studentų ar bendradarbių, kurie atlieka tas pačias užduotis kaip ir jūs. Atsargiai rinkitės žodžius, kai praktikos vadovas jūsų paklaus, kodėl norite didesnės atsakomybės. Vietoj to, kad naudotumėte tokius žodžius kaip „nuobodu“, „atsibodo“ ir pan., verčiau paaiškinkite, kad jūs norite įgyti daugiau praktinių įgūdžių ir tuo pačiu padėti įmonei siekti užsibrėžtų tikslų. Taip pat galite paminėti, jog esate pasiruošęs atlikti ir tas pačias užduotis, tačiau norite daugiau iššūkių, net jei tai ir pareikalautų dirbti viršvalandžius.
 3. Būkite atsargūs prašydami sudėtingesnių užduočių, nes jas galite ir gauti. Patikinkite savo praktikos vadovą, kad jūs norėtumėte gauti tokias užduotis, kurios ne tik pareikalauti didesnių iššūkių, bet tuo pačiu ir atskleistų jūsų talentą. Jei esate gabus mokslinių tyrimų srityje prašykite, kad jums leistų dirbti prie mokslinių tyrimų projektų, jei esate gabus informacinių technologijų srityje, tuomet prašykite užduočių šioje srityje. Tačiau atminkite, kad praktikos užduotys turi atitikti jūsų praktikos programos tikslus.

Bendravimas su bendradarbiais

Pirmas įspūdis yra labai svarbus, todėl stenkitės, kad jis būtų nepriekaištingas. Tam, kad taip būtų, svarbu ne tik jūsų apranga, bet ir atitinkamas elgesys ar kalba. Todėl pateiksime jums keletą patarimų kaip kreiptis į asmenis, dirbančius toje pačioje įmonėje, bei apie ką su jais kalbėti:

 1. Bendradarbiai (šiai kategorijai priklauso kiti praktikantai, jaunesni kolegos, sekretorė bei aptarnaujantis personalas): į šiuos asmenis galite kreiptis vardais, išskyrus tuos atvejus kai bendradarbis yra vyresnio amžiaus arba kreipiasi į jus pavarde. Apie ką kalbėti su bendradarbiais: tinkamos pokalbių temos, kurios yra susijusios su šeima, savaitgaliais, atostogomis, pomėgiais ir t. t. Pokalbio metu patartina mažiau kalbėti apie save, o daugiau domėtis pašnekovu.
 2. Praktikos vadovas: į šį asmenį geriausia būtų kreiptis pavarde, nebent jis pageidautų, jog kreiptumėtės į jį vardu. Apie ką kalbėti su praktikos vadovu: kalbėkite apie darbą bei jums skiriamas praktikos užduotis. Taip pat nepamirškite padėkokite jam už bet kokią pagalbą bei duodamus patarimus. Kitos siūlomos pokalbių temos – oras, sportas ir t.t. Temos, kurių geriau neaptarinėti arba tai daryti labai atsargiai - pinigai, religija, politika.
 3. Vadovai: į vadovus visada kreipkitės pavarde, net ir tuo atveju jeigu jie į jus kreipiasi vardu, nebent būtų pageidaujama kitaip. Apie ką kalbėti su vadovais: pokalbis tikėtina bus trumpas, todėl tinkamiausia tema apie orą. Tuo atveju jei įmonėje yra gerų naujienų tokių kaip pvz.: nauja pelninga sutartis ar projektas, geri metų veiklos rezultatai ir pan, tuomet pokalbio metu vadovui galite pasakyti komplimentą, susijusį su įmonės pasiekimais.

Šaltinis: http://www.internships.com/student/resources